Kluczowa faza walki o tytuł mistrza Śląska

Wiemy już kto 6 października wystartuje w 4. Rajdzie Grodzkim. W Gorlicach pojawi się 70 załóg, które będą rywalizować w ramach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska, Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Podkarpacia oraz w towarzyszącym rajdowi Super KJS-ie. Zawodnicy zaprezentują swoje możliwości na sześciu zamkniętych i profesjonalnie zabezpieczonych odcinkach specjalnych. W imprezie organizowanej przez Automobilklub Biecki zobaczymy m.in. lidera mistrzostw Śląska Damiana Kostkę, jego głównego rywala Szymona Żarłoka, czy też Elefanta i Mariusza Polaka, którzy w tym roku sięgali po wicemistrzostwo w poszczególnych klasach historycznych mistrzostw Polski.

fot. Janusz Boruta

W sezonie 2018 odbędzie się czwarta edycja rajdu, jednak tym razem zostanie on przeprowadzony w nowej lokalizacji. Bazą imprezy będzie gorlicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, a załogi zmierzą się na odcinkach specjalnych, które przed dekadą były wykorzystywane w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski podczas zimowego Rajdu Magurskiego. Choć na tych trasach, jak również w samym Rajdzie Grodzkim, startowało i zwyciężało wielu utalentowanych kierowców, to dla uczestników RSMŚl jest to pierwsza okazja do ścigania się w tym regionie. Oznacza to, że w niedzielę 7 października do listy zwycięzców rajdu zostanie dopisane nowe nazwisko.

Do Rajdu Grodzkiego zgłosiło się aż 70 załóg, które powalczą o punkty do klasyfikacji mistrzostw Śląska, a także Podkarpacia. Oprócz nich na trasie zobaczymy również zawodników bez licencji sportu samochodowego, dla których organizator przygotował krótsze warianty oesów. Zmierzą się oni w ramach Super KJS. Rywalizacja w rajdzie jak zwykle zapowiadają się emocjonująco, gdyż na trasie zobaczymy czołówkę tegorocznych mistrzostw śląska. Lider cyklu Damian Kostka (Honda Civic), ponownie zmierzy się z Szymonem Żarłokiem (również Honda Civic), który spróbuje sobie powetować niepowodzenie podczas ostatniej rundy i powstrzymać koronację swojego rywala, który ma szanse na zdobycie tytułu mistrza Śląska już w ten weekend.

Ostrej walki nie zabraknie także w klasie PPC, gdzie Łukasz Godula i Daniel Nowak również mogą zapewnić sobie tytuł na jedną rundę przed końcem sezonu. W klasie RO1 (samochody z silnikami o pojemności od 1600 do 2000 cm3) zgłosiło się dziewięć załóg, natomiast w RO 2 (od 1400 do 1600 cm3) osiem. Na liście znajdziemy także zawodników walczących w ramach Pucharu Peugeota i Citroena (klasa PPC) – łącznie siedem załóg. Listę zgłoszeń uzupełniają zawodnicy przypisani do klas RO R, RO Open N oraz RO Open 2WD (w sumie siedem załóg), a także PCR, w której zgłosiła się jedna załoga. Z kolei do rywalizacji w SKJS przystąpi 29 duetów (we wszystkich klasach).

Tak jak podczas każdej z rund mistrzostw Śląska, także w Rajdzie Grodzkim nie zabraknie zawodników startujących w klasie Gość. Zobaczymy w niej m.in. Elefanta i Mariusza Polaka, którzy w tym sezonie sięgnęli po wicemistrzostwo w swoich klasach w Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Swój trzeci gościny start w tegorocznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska zaliczy Sławomir Strychalski (Nissan 350Z), a także Jerzy Smagała, mistrz Pucharu Peugeota i Citroena z sezonu 2015.

Areną zmagań w Rajdzie Grodzkim będą dwa odcinki specjalne, które zostaną rozegrane w niedzielę 7 października. Zawodnicy trzykrotnie pokonają próby Ropa (8,00 km) oraz Oderne (6,98 km). Trasa całego rajdu liczy 201 kilometrów, z czego blisko 45 km to łączny dystans prób sportowych. Rywalizacja rozpocznie i zakończy się w tym samym miejscu – na gorlickim rynku.

Lista zgłoszeń do 4. Rajdu Grodzkiego
Lista zgłoszeń do Super KJS

fot. Paweł Hoffman

Partnerzy

Patronat honorowy
Partnerzy
Partnerzy
Patroni medialni