Grodzki wyłonił mistrzów

Na jedną rundę przed końcem Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska poznaliśmy tegorocznych mistrzów. W klasyfikacji generalnej triumfowali Damian Kostka i Mateusz Martynek, którzy byli najszybsi w 4. Rajdzie Grodzkim. Impreza rozgrywana na wymagających trasach Beskidu Niskiego obfitowała w niespodziewane zwroty akcji i walkę do końca, zwłaszcza że na dwa odcinki przed końcem aż sześciu kierowców miało szanse na zwycięstwo.

fot. Janusz Boruta

W tym sezonie uczestnicy śląskich mistrzostw po raz pierwszy w historii tego cyklu ścigali się w Rajdzie Grodzkim. Zawodnicy zgodnie podkreślali walory sportowe trasy przygotowanej przez Automobilklub Biecki – organizatora zawodów. Kierowcy podkreślali wysoki poziom trudności odcinków specjalnych. Niektórzy z nich mówili wręcz, że z tak wymagającymi oesami, jak Ropa i Oderne się jeszcze nie spotkali. Na trudnych asfaltowych trasach łaskawa była za to aura – zawodnicy ścigali się w stabilnych warunkach – przy słonecznej, jesiennej pogodzie.

Rajd rozpoczął się od kłopotów Damiana Kostki. Lider klasyfikacji po problemach ze skrzynią biegów, błędzie na pierwszym odcinku i nadaniu czasu załogom startującym za jego plecami, znalazł się w głębi tabeli. Z kolei najgroźniejszy rywal Kostki, czyli Szymon Żarłok narzekał na to jak jego samochód się prowadzi. Mimo tego kierowca z Ustronia zdołał zwyciężyć na trzecim odcinku specjalnym i na półmetku zawodów to on prowadził w klasyfikacji rajdu.

Grzegorz Ciombor debiutuje w tym sezonie w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska, jednak już w swoim piątym starcie stanął na podium Rajdu Grodzkiego (fot. Janusz Boruta).

Kostka zachował jednak zimną krew i odzyskał dobry rytm. Na czwartym oesie zawodnik z Pisarzowic obok Bielska-Białej rozpoczął swój żwawy marsz po zwycięstwo w 4. Rajdzie Grodzkim. Kostka i Martynek wygrali wszystkie trzy ostatnie próby sportowe i na mecie w Gorlicach zameldowali się z blisko 9-sekundową przewagą nad rywalami.

Kostka i Martynek byli najszybsi nie tylko w zakończonym dziś Rajdzie Grodzkim. Ten duet zwyciężał także w trzech z czterech pozostałych rund cyklu, czyli Rajdach Baborowa, Śląska, Wisły. Co więcej, świeżo upieczeni mistrzowie Śląska zapisali na swoje konto także trzy zwycięstwa na Power Stage, czyli dodatkowo punktowanych, finałowych odcinkach rajdów. Tym samym Kostka z Martynkiem zgromadzili już 115 punktów. To oznacza, że nikt już nie zdoła ich wyprzedzić w wyścigu po tegoroczny tytuł, niezależnie od wyników ostatniej rundy mistrzostw, czyli Cieszyńskiej Barbórki (23-24 listopada).

Dla Dominika Cholewy podium w Rajdzie Grodzkim było drugim z rzędu (fot. Janusz Boruta).

Drugie miejsce zajęli Grzegorz Ciombor z Marcinem Boryckim (Honda Civic). Czołową trójkę uzupełnili Dominik Cholewa i Marcin Roik (Renault Clio), którzy o zaledwie 1,2 sekundy wyprzedzili Adama Włocławskiego i Marka Dobrowolskiego (Renault Clio) – liderów rajdu po czwartym odcinku specjalnym. Obie załogi utworzyły również czołówkę klasy RO1, którą uzupełnili sklasyfikowani na szóstej pozycji w generalce Adrian Jurasz i Tomasz Tkacz.

Piąta lokata przypadła wiceliderom tabeli punktowej Szymonowi Żarłokowi i Krzysztofowi Pietruszce (Honda Civic), którzy do drugiego miejsca stracili zaledwie siedem sekund, co pokazuje jak zacięta była walka w 4. Rajdzie Grodzkim. Na siódmą pozycję swoje nazwiska wpisali Łukasz Godula i Daniel Nowak (Peugeot 106 S16), którzy również już świętują tegoroczny tytuł – w Pucharze Peugeota i Citroena. Zwycięstwo w Gorlicach nie przyszło im jednak łatwo, gdyż niespełna dwie sekundy za nimi znaleźli się Sergiusz Lisowski z Piotrem Czerkaskim (także w Peugeocie 106), natomiast czołową trójkę w tej klasie, mieszcząc się w pięciu sekundach straty do liderów, uzupełnili ojciec i syn – Bartłomiej i Grzegorz Bębenkowie (Citroen Saxo).

Rafał Pochłopień triumfował pośród kierowców startujących w klasie gość (for. Janusz Boruta).

Rywalizacja w klasie gość padła łupem Rafała Pochłopienia i Bartłomieja Wątroby (Opel Astra), którym udało się pokonać Marcina Górnego i Marcina Drewniaka (Ford Fiesta), a także Sławomira Strychalskiego i Pawła Pochronia, którzy w swoim Nissanie 350Z zaliczali już trzeci tegoroczny występ w RSMŚl. Warto również dodać, że na mecie pojawili się również goście z Motul HRSMP – Mariusz Polak w Audi Quattro oraz Elefant w BMW 318is.

W klasyfikacji Super KJS, czyli imprezy dla kierowców nieposiadających licencji sportu samochodowego, triumfowali Mariusz Zieliński i Ryszard Chlebowski (Mitsubishi Lancer), którzy byli najlepsi również w klasie K4. Podium w klasyfikacji generalnej zawodów uzupełnili zawodnicy startujący w klasie K3 – Michał Rokita i Radosław Talaga oraz Adam Rachfał i Sławomir Leja (obie załogi w Renault Clio).

fot. Marcin Hennek

Oficjalna klasyfikacja końcowa 4. Rajdu Grodzkiego

1. Damian Kostka/Mateusz Martynek (Honda Civic) 25:43,5 s.
2. Grzegorz Ciombor/Marcin Borycki (Honda Civic) +8,7 s.
3. Dominik Cholewa/Marcin Roik (Renault Clio) +11,3 s.
4. Adam Wrocławski/Marek Dobrowolski (Renault Clio) +12,5 s.
5. Szymon Żarłok/Krzysztof Pietruszka (Honda Civic) +15,7 s.
6. Adrian Jurasz/Tomasz Tkacz (Renault Clio) +31,4 s.
7. Łukasz Godula/Daniel Nowak (Peugeot 106 S16) +32,1 s.
8. Sergiusz Lisowski/Piotr Czerkaski (Citroen Saxo) +34,0 s.
9. Bartłomiej Bębenek/Grzegorz Bębenek (Citroen Saxo) +36,6 s.
10. Szymon Kalczyński/Mieczysław Kalczyński (Peugeot 106) +43,4 s.

Klasyfikacja Rajdowych Samochodowy Mistrzostw Śląska po 4. Rajdzie Grodzkim

1. Kostka/Martynek 115 pkt.
2. Żarłok/Pietruszka 58 pkt.
3. Cholewa/Roik 48 pkt.
4. Grela/Momot 40 pkt.
5. Wrocławski/Dobrowolski 40 pkt.
6. Godula/Nowak 39 pkt.
7. Ciombor/Borycki 34 pkt.
8. Bojanowski/Ksyt 31 pkt.
9. Sordyl/Korzeniowski 23 pkt.
10. Adrian Jurasz 21 pkt.

Zwycięzcy odcinków specjalnych:

OS 1 (Ropa, 8 km): Godula/Nowak (Peugeot 106 S16)
OS 2 (Oderne, 6,98 km): wolny przejazd
OS 3 (Ropa, 8 km): Żarłok/Pietruszka (Honda Civic)
OS 4 (Oderne, 6,98 km): Kostka/Martynek (Honda Civic)
OS 5 (Ropa, 8 km): Kostka/Martynek (Honda Civic)
OS 6 (Oderne, 6,98 km): Kostka/Martynek (Honda Civic)

Średnia prędkość zwycięzcy rajdu: 104,8 km/h
Łączny dystans odcinków specjalnych: 44,94 km

Zwycięzcy klas:

RO 1: Roik/Cholewa (Renault Clio)
RO 2: Kostka/Martynek (Honda Civic)
PPC: Godula/Nowak (Citroen Saxo)
PCR: Nosalski/Nosalska (Fiat Seicento)

RO Open N: Kowal/Lenkowski (Mitsubishi Lancer Evo)
RO Open 2WD: Żwirek/Szafarski (Citroen C2)
RO R: Tochowicz/Rabsztyn (Peugeot 208 R2)

Gość 2WD: Pochłopień/Wątroba (Opel Astra)
Gość 4WD: Polak/Gargas (Audi Quattro)

Partnerzy

Patronat honorowy
Partnerzy
Partnerzy
Patroni medialni